ul. Kazimierza Wielkiego 5, 
Zielona Góra

Długo utrzymujące się niskie stopy procentowe, wpędziły Polaków w stronę nieznanego ryzyka.

      Stworzyliśmy bańki inwestycyjne, z których nie ma sensownego wyjścia. Ludzie wybrali pieniądze z banku i kupowali byle co aby uciec od złotego. Ostatni raz tak było gdy byliśmy w okresie transformacji ustrojowej. To się nie skończy dobrze. Niestety dla budżetu również. Mamy ogromny dług, co się stanie gdy stopy procentowe zrównają się z inflacją ? Każda podwyżka stóp o 100 punktów, powoduje wzrost odsetek o 20 miliardów, złotych. Mamy błędne koło. Gdy koszty obsługi długu będą rosły, nadrukujemy złotówek aby go spłacić, zwiększenie waluty o obiegu zwiększą inflacje, a ta spowoduje wzrost stóp procentowych a one spowodują wzrost kosztów obsługi długu. Proste? Moje modele nie znają wyjścia z tej sytuacji, ponieważ jeszcze nigdy w historii taka sytuacja nie miała miejsca. Warto poznać te procesy gospodarcze aby się na nie przygotować. Niestety ekonomiści zachowują się jak politycy, ignorują fakty. Efektem tych działań jest mierny wzrost gospodarczy, nieoczekiwane zmiany na giełdzie a w konsekwencji bankructwa i załamania finansowe. 

       Nowoczesne modele inwestycyjne wiele spraw pokazują z dużym wyprzedzeniem. Moja teoria jest tak, że elity to widzą tylko nie stosują z sobie tylko znanych powodów. Teoria złożoności i wnioskowanie przyczynowe, objaśnia przyszłość, ale kogo to obchodzi. Chyba tylko mnie i te kilka procent społeczeństwa które wie co to inflacja.

       Frank w długim terminie jest w drodze do 4,5523. Przebił z hukiem 4,4408 i ten poziom jest teraz wsparciem. Mamy jednak koniec roku i nie wiemy co wymyśli NBP i rząd, więc inwestowanie w długim terminie w ostatnim miesiącu roku będzie utrudnione. Kto kupił franka za moją sugestią w cenie 4,05 czeka. Kto nie kupił też powinien poczekać. Teraz ma sens tylko realizacja zysków lub stanie z boku.

       15:30 kupujemy DAX 15860 stop na 15830 tp na 15920 zakładam, że będą wyciągać giełdę przy nieobecności ameryki do góry aby jutro z wyższego pułapu zaczynać.

       16:07 na dziś wystarczy zysk zrealizowany 15920. Ciekawe do ilu dociągną aby jutro mieć energie kinetyczną.

       16:19 hehe 15920 było maksymalnie, to się udało, WIG 20 na minimach listopada, niech żyje inflacja i wszyscy inwestorzy. Rozwój w inflacji tak pięknie działa.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor AW Advise nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody autora jest zabronione.

Wróć do listy komentarzy
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Kantor AW Advise w Zielonej Górze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu