ul. Kazimierza Wielkiego 5, 
Zielona Góra

Złoty planowo się osłabia.

        O 10 poznamy PKB, zobaczymy czy Polska przejada ziarno przeznaczone na siew.

        Cóż mogę napisać. Cieszę się razem z Wami, że poziomy podane 3 i 9 listopada tak precyzyjnie zadziałały i cena dla EUR/PLN na poziomie 4,64728 została osiągnięta  po danych o PKB.

       Pomyliłem się !!! Zakładałem PKB na poziomie 3,7 a jest 5,10. Mimo to to ogromny spadek od poprzedniego odczytu na poziomie 11,20 procenta. 

      Reszta była precyzyjna, szczyt słabości złotego był kilka sekund po podaniu PKB. Całe wywody dotyczące tego wskaźnika podane 9 listopada są aktualne. Zwijamy się mocno. Na wszelki wypadek podam na końcu definicje PKB. Każdy z Was jak będzie dociekliwy tak zrobi. No i uwaga na centralnych ogłupiaczy dziś w mediach.

      

PKB W UJĘCIU NOMINALNYM I REALNYM

 

        Produkt Krajowy Brutto jest wyrażoną w pieniądzu wartością rynkową wszystkich dóbr i usług finalnych wytworzonych w kraju w określonym czasie (w praktyce w ciągu kwartału bądź roku). Liczy się wszystko, co zostało wytworzone na terenie kraju. PKB odzwierciedla kondycję gospodarki danego państwa, dlatego też często jest określany jako miernik dobrobytu albo miernik konsumpcji. Pozwala sprawdzić, czy z biegiem czasu sytuacja ekonomiczna się poprawia, a także porównać wielkość gospodarek różnych krajów.

        W zależności, od tego, co jest brane pod uwagę w wyliczeniach, wyróżniamy PKB nominalny i realny. Czym się różnią? Pierwszy z nich podawany jest w cenach obowiązujących w czasie pomiaru. Aby obliczyć realny PKB, bierze się natomiast pod uwagę ceny obowiązujące w roku bazowym – realne, bez inflacji.

         W tym samym okresie oba wskaźniki mogą mieć zupełnie inne wartości. Wzrost PKB nominalnego na przestrzeni na przykład 3 lat niekoniecznie będzie świadczył o tym, że gospodarka się rozwija i w ostatnim analizowanym roku wytworzono znacznie więcej dóbr. Jeśli podniosły się ceny, PKB nominalny osiągnie wyższą wartość, nawet gdy sama produkcja wynosi tyle samo. M.in. dlatego za bardziej miarodajny uważany jest PKB w ujęciu realnym. W tym miejscu trzeba też wyjaśnić znaczenie inflacji. Oznacza ona spadek wartości pieniądza i wzrost cen. Różnicę w cenach, z której wynika różnica między PKB realnym a nominalnym, wyraża się procentowo za pomocą tak zwanego deflatora cen.

         No to teraz każdy sobie może policzyć sam, nie musi wierzyć w cuda, a na pewno nie w cud gospodarczy.

      

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor AW Advise nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody autora jest zabronione.

Wróć do listy komentarzy
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Kantor AW Advise w Zielonej Górze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu