ul. Kazimierza Wielkiego 5, 
Zielona Góra

Nowa polska teoria ekonomii.

     Austriacka, Klasyczna i inne, te wszystkie szkoły to dno, Polska jest najlepsza.

     Ostatnio wybitny (hehe ) profesor mówi : Inflacja jest nie groźna, ponieważ płace rosną szybciej niż ceny, a najbardziej nie wskazane było by gdyby powstała, spirala płacowo-cenowa. 

      

Co to jest spirala płac i cen?

Spirala płacowo-cenowa to teoria makroekonomiczna używana do wyjaśnienia związku przyczynowo-skutkowego między wzrostem płac a rosnącymi cenami lub inflacją. Spirala płacowo-cenowa sugeruje, że rosnące płace zwiększają  dochód do dyspozycji,  zwiększając popyt na towary i powodując wzrost cen. Rosnące ceny zwiększają popyt na wyższe płace, co prowadzi do wyższych kosztów produkcji i dalszej presji na wzrost cen, tworząc koncepcyjną spiralę.

      Ciekawe, pracownicy chcą w umowach o pracę, pensję uzależnić od inflacji, ciekawe co będzie, ze spiralą.

      Inna pani profesor mówi " nie podnosimy stóp procentowych aby nie wywołać inflacji " to jest hit, gdzie ja chodziłem do szkoły ? Ja zacznę to spisywać !!! od zwykłego obywatela jak bym to usłyszał, to bym się pośmiał, ale od profesora ekonomii ? to jest przerażające. 

      9:00 no i mamy na DAX nasze tp na 15650. 

      Jutro inflacja, zakładam 6,5 procenta. Jeżeli się okaże wyższa to rynek, będzie zakładał kolejną podwyżkę stóp. Moim zdaniem jej nie będzie. Wysoka inflacja szkodzi obywatelom i gospodarce, a niska skarbowi państwa. Wiadomo co jest ważniejsze. 

      Czyli dziś osłabiamy złotego ile się da, jutro po danych o inflacji złoty się umocni, a po decyzji RPP osłabi znowu. Takie mam założenia, czy się sprawdzą zobaczymy. Gdybym się pomylił to mamy mocnego złotego cały listopad. 

 

 

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor AW Advise nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody autora jest zabronione.

Wróć do listy komentarzy
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Kantor AW Advise w Zielonej Górze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu