ul. Kazimierza Wielkiego 5, 
Zielona Góra

W sobotę nie tylko narty.

      Naszła mnie taka refleksja ( żona mówi, że filozofia). Banki centralne są w potrzasku. Z jednej strony rynek wymusza podwyżkę stóp procentowych. Oprocentowanie obligacji w Polsce urosło do 1,5870 a stopa Referencyjna NBP to 0,1 procenta. To jak jest realna? Druga strona jednak tego nie widzi. Jaki będzie tego skutek? Polska jest zadłużona jak nigdy. Mamy ponad bilion długu. Inflację oficjalną to 2,7 procenta a moja to 10. Aby gospodarka była zdrowa. Stopy referencyjna powinny być w rejonie 3,7. Tak ale wtedy budżet tego nie wytrzyma. Padną firmy źle zarządzane. Co nasz czeka? fikcja. Teraz potrzebny będzie nowy dodruk i psucie pozostałości zdrowej gospodarki. Wracamy do (wyrzuciłem te książki w latach 80-tych) ekonomia polityczna. Brawo.

       Kto stara się inwestować zarobione pieniądze, może teraz dokupić do portfela złoto a sprzedać Amerykańskie obligacje. Sugeruje na dziś posiadać w portfelu inwestycyjnym 25 procent surowce, 25 procent obligacje dolarowe, 25 akcje baronów dywidendowych i 25 gotówki na okazje. Skoro złoto spadło jego udział w portfelu spadł. Nie sugerowałem kupowania złota do dziś. Uratowałem w ubiegłym roku czytelników przed kupowaniem złota w rejonie 2100-1800 USD. Wielu z Was się dziwiło, że tak sugerowałem. Dziś mamy spadek poniżej 1700 dolarów. Nie zakładam, że to koniec spadków, ale lokalny dołek mamy. Odbicie powinno być większe około 100 dolarów a po nim przyjdą spadki i nowy dołek gdzieś w rejonie 1500 dolarów. Po tej cenie zwiększę udział złota do 35 procent w portfelu. Sugeruje chwilowy odpływ z rynku obligacji. Zakładam, że bankierzy mają pełne gacie i w najbliższym czasie będą się starali uspokoić rynki na miesiąc, dwa. 

       Miłego weekendu.

 

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor AW Advise nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody autora jest zabronione.

Wróć do listy komentarzy
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Kantor AW Advise w Zielonej Górze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu