ul. Kazimierza Wielkiego 5, 
Zielona Góra

Jeżeli chcemy pomóc naszemu systemowi finansowemu, to każdy dorosły obywatel powinien sprzedać 1000 EUR/PLN na 4,60.

Dziś spokojniejszy dzień ponieważ w Chinach wszystko wraca do stanu normalnego. Sztuczne pompowanie kasy daje odetchnąć inwestorom ale na ile to wystarczy. Przez produkcje pieniądza będziemy mieli stan nienormalny nawet jeżeli ustąpi wirus.

Dziś więcej czasu wiec zrobiłem szybką symulację scenariusza. Ponieważ moim skromnym zdaniem teraz w gospodarce jest potrzebne pilnowanie kursu walut. Nie tyle poziomów co stabilizacji. Aktywa NBP są na poziomie 537 miliardów. Zadłużenie kraju to 988 miliardów. Zakładam, bo tego nie wiem, że połowa tego długu to inwestorzy zagraniczni. Czyli mamy 494 miliardy. Widać z tego, że gdybyśmy pozbyli się wszystkich aktywów to pokryli byśmy zapotrzebowanie na waluty obce. To tylko teoria. W piątek 2,7 miliarda i w poniedziałek 5,6 miliarda, tyle NBP skupił obligacji za sztuczny pieniądz. To spowodowało osłabienie złotego około 10 groszy. Widać jak na dłoni jak potrzebne jest pilnowanie kursu. Nie wystarczy skup obligacji, trzeba jeszcze zapewnić walutę. EUR/PLN wzrósł wczoraj do 4,6321. Oczywiście odbyło się to po godzinie 16 gdy wkracza rynek amerykański. Tak może teraz być, że najlepsze kursy do sprzedawania będą po 16. Oczywiście nie można dosłownie traktować, że NBP ma pilnować kursu 4,60 ponieważ tak naprawdę ważny jest koszyk walut do PLN. Dziś i jutro zakładam uspokojenie a na następnie dni będę śledził rozwój sytuacji. Zakresy do handlu nie są nam przydatne ponieważ rozpiętość jest duża. Na ten tydzień kupujemy w cenie 4,4959 a sprzedajemy na 4,6321. Piękne zadziała poziom ważny dla marca na cenie 4,29998 podany w pierwszym tygodniu miesiąca. Kto tam kupił ma dziś 30 groszy. Teraz wszystko w rękach banku centralnego. 

Tytuł oczywiście jest taki, aby pomagać w tym trudnym czasie bankowi centralnemu. 

Należy się mocno zastanowić czy nie przyszedł czas na szukanie innej waluty niż papierowy drukowany pieniądz, który co jakiś czas traci na wartości. 

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor AW Advise nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody autora jest zabronione.

Wróć do listy komentarzy
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Kantor AW Advise w Zielonej Górze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Internet Explorer lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu